Banka Kredisine Kefil Olmak

Öncelikle banka kredisine kefil olmak durumu, asıl kredi çeken kişiye onay vermekten geçmektedir. Yani eğer asıl kredi çeken kişi borcunu ödeyememe durumuna düşerse, sizin ödeyeceğinizi beyan etmenizdir. Bu duruma istinaden, kredilere kefil olurken mutlaka dikkat etmeniz gereken kısımlar vardır. Öncelikle kredisine kefil olacağınızın kişinin borç miktarı oranına ve ödeyip ödeyemeyeceğine emin olun. Daha sonra kefil olduğunuz borç için diğer durumlarda kendinizin ödeyebileceğinize emin olun. Bir çok kuruluş, kredi limitinin yüksekliğine göre kefil istenmektedir. Bunun için de kefil olacak kişiden gerekli izinler ve imzalar alınmaktadır.

Krediye Kefil Olma

Asıl Borçlu Borcunu Ödemezse Banka Kefilden İster Mi?

Eğer kefil olduğunuz kişi ne tür sebeple olursa olsun borcun taksitlerini ödemezse, banka kefil olan kişiden ister. Bu durumun gerçekleşme süreci ise, öncelikle geciken 2 taksitten sonra, banka kefil olan kişiye bildiri ve uyarı amaçlı borcun taksitlerinin ödenmediğini ve kefil olan kişiden alınabileceği konusunda bilgi verir. Daha sonra “3. Taksit ödenmediği durumundan kefilden borç istenir mi” diye merakınız gitmiş olur ve banka sizden ödeme için gün talep eder. Bunun sonucunda da size banka yaklaşık 5 – 10 gün zaman tanır ve bildirmenizi ister. Eğer asıl borçlu kişi borcunu ödemeyecekse, daha kötü sonuçların doğmaması için, ödeyebilecek durumunuz var ise, kesinlikle ödemenizi öneririz. Eğer ödeme kefil tarafından da yapılmazsa, yasal işlem başlatılır ve bu durumun geri dönüşü borcu ödeyene kadar maalesef olmaz.

Kefil Olan Kişilere Yasal İşlem

Öncelikle eğer asıl borçlu olan kişi borcun taksitlerini ödemezse, neredeyse tüm borç kefil olan kişiden istenir. Kefil olan kişi için yasal işlem başlama süreci de, bankaların kendi hukuk bürolarında ki avukatlarının icra işlemi başlatması ile başlar. Bu durumda da sizden tüm borcu ödemenizi, yoksa icra olarak mal beyanında bulunmanızı isteyen bir ihbarname (uyarı mektubu) gelecektir. Burada da mecburen eğer borcu ödeyemezseniz, belirtiğiniz mal beyanına göre evinize icra gelme durumu oluşacaktır. Eğer bunu istemiyorsanız, maaşınızı belirterek, maaşınızdan taksit şeklinde kesilmesini sağlayabilirsiniz. Fakat buraya kadar biriken faizlerini de mecburen sizin ödemeniz gerekecektir. Banka sizin maaşınızın 4/1 gibi bir oranla tahsil edecektir. Bu da asgari ücret üzerinden hesap edersek, 1300 TL için sizden aylık en iyi ihtimalle 325 TL ödemenizi isteyecektir.

Krediler kategorisini incele, kampanyaları kaçırma!

Son olarak geçmişte oldukça kötü örneklerine şahit olduğumuz kefil mağduriyetlerini dikkate almanızı ve bir yenisine ortak edilmemiş olmanızı, gönülden arzu ediyoruz. Şayet birine böyle bir finansal destek sağlayacak olursanız, sizin ya da asıl borç sahibinin zor durumda kalması sonucu oluşacak durumları önceden planlamanız gerektiğini önemle tavsiye etmekteyiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.