Banka Kredisi Nedir? Bankaların Kredi Hizmetleri Nelerdir?

Milyonlarca kişi, kurum ve/veya şirket tarafından; ihtiyaçları karşılamak için banka ve finans kuruluşlarından alınan finansal nakit veya elektronik parasal kaynağa “banka kredisi” denir. Bu hizmet, sayısı belirsiz banka ve finans kuruluşu tarafından verilmektedir. Ayrıca sadece bankalar ve finansal kuruluşlar değil, bir çok yasa dışı şahıs veya kağıt üzerinde şirketler tarafından veriliyor.

Banka Kredisi Hakkında Genel Bilgiler

Vade Oranları veya Süreleri

Banka kredisi, karşılıklı olarak yapılan anlaşma sonrası verilir veya alınır. Bu hizmet, belirli bir süre sonuna kadar talep veya arz edilir. Günümüz bankacılık koşullarına göre oldukça çeşitli vade seçenekleri vardır. Bu vade veya taksit seçenekleri, kredili ürünün tipine göre farklılık göstermektedir. Örneğin bireysel ihtiyaç ve taşıt kredisi vade sayısı, konut kredisi vade süresine göre daha kısa kullanılır.

Konut kredisi vade süresinin uzun olmasına dair en büyük neden olarak, talep edilen veya alınan para miktarının, diğerlerine kıyasla çok daha fazla olmasıdır. Özellikle mortgage sistemine bağlı olarak alınan kredi tutarları oldukça fazla olduğu için taksit süreleri de buna bağlı olarak uzun tutuluyor. Mortgage almak isteyenler için özel bilgilerin yer aldığı bilgiler, bir alt satır aralığında verilmiştir.

Morgage hizmetleri

Banka Kredisi Faiz Oranları

Banka kredileri için yasal oranlar göz önüne alınarak faiz oranları belirlenir. Bu faiz oranlarına göre kredili ürünler kullanılır. Yani herhangi bir banka ve finans kuruluşundan alınan parasal ürünler için belli geri ödeme sistemi vardır. Alınan “ana para” üzerine eklenecek bir faiz oranı belirlenir. Yapılan anlaşma sonrası bu faiz oranı kabuk edilirse, müşteri ana paraya ek olarak, belirlenen faiz oranını da ödememesi gerekecektir. Bankalar ve finans kuruluşları bu faiz oranlarını belirli oranları göz önüne alarak ayarlayabilir. Kredili ürünler için yasal faiz limitini BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) belirler. BDDK hakkında bilgi almak için BDDK başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

banka kredileri

banka kredisi

Kaç Tane Banka Kredisi Var?

Bir çok kişi veya kurum banka kredilerini 3 (üç) ana başlık altında görmektedir. Esasen bu durum da böyle görülebilir fakat alt ürünler farkı ortaya koyacaktır. Dilerseniz hemen bu üç tane banka kredisine göz atalım.

  1. Bireysel ihtiyaç kredisi,
  2. Taşıt kredisi,
  3. Konut kredisi.

Bir çok insan, bu üç başlık altında ki ürünleri sürekli olarak duydukları için sadece bunlara yoğunlaşır. Aslında durumu biraz inceledikten sonra bundan biraz daha farklı boyutlara gittiğini göreceksiniz. Özellikle bireysel ihtiyaç kredileri için sunulan kampanyalı ürün seçenekleri, bu konu hakkında bilgi sahibi olmayanları oldukça şaşırtacaktır. Dilerseniz alt başlıklar halinde bazı parasal ürün hizmetlerinden söz edelim.

  • Eğitim kredisi

Herhangi bir eğitim kurumunda eğitim ve öğretim alan öğrencilerin, maddi yetersizlik sonucu ihtiyaç duyduğu parasal destektir. Eğitim için banka ve finans kuruluşlarının sağlamış olduğu hizmetin yanı sıra, Devlet tarafından da sunulan bazı imkanlar vardır. Özellikle KYK katkı kredisi tarafından sunulan bu hizmete göz atmanızı öneririz.

  • Evlilik kredisi

Yeni evlenecek çiftlere özel olarak, bankalar tarafından kişilere sunulan kredi hizmeti olmaktadır. Bu hizmeti veren bankaları öğrenmek için ise evlilik finansmanı yazımıza göz atmanız gerektiğini düşünüyoruz.

Banka kredisi hakkında aklınıza takılan herhangi bir husus kaldı mı? Eğer kaldıysa, lütfen aşağıya yorum yolu ile sorularınızı bırakınız. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya üzerinden paylaşarak, bir çok kişiye katkı sağlamış olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.