Banka Kredi Kartları 2016

Kredi Kartı : Bankalar veya diğer finans kuruluşlarının paraya alternatif olarak müşterilerine sunmuş olduğu, küçük boyutlarda genellikle plastik yapım, bünyesinde küçük miktarda bir hafıza barındıran kişiye özel olarak üretilen, ileri’ki bir tarihte genelde bankaların belirlediği tarih bir aylık bir sürede, ödemesi gerçekleştirilen bir ödeme aracı olarak kullanılır. Kredi kartları şifreli olarak kullanılır fakat günümüz teknolojisine ayak uydurma konusunda oldukça hızlı ilerleyen bankalar, artık belirli bir miktara kadar şifresiz veya cip okuma özellikli olarak okunabilen kredi kartları gibi bir çok alanda kendilerini hızla geliştirmektedir. Örneğin bir market alışverişi sonrası kasada cip okuma özellikli post cihazlarına sadece kartınızı gösterdiğinizde, cihaz size ait kredi kartı cipini okuyup gerekli limiti tahsil etme özelliği ile size kolay alışveriş imkanı sunabilmektedir.
Kredi kartı limitlerini BDDK, denetiminde gerçekleştirilir. Aslında BDDK, bankalardan kişilerin aylık gelir kazancına orantılı şekilde kredi kartı limiti verilmesine ilişkin bir dizi kararlar almasını istemektedir. Bunun sebebi ise Türkiye ve dünya genelinde kredi kartı borçlanması oranının oldukça yüksek oranlarda seyretmesi ve artık dünya genelinde gerekli önlemler alınmaz ise ilerleyen günlerde daha büyük felaketlere yol açması gelmektedir. Ayrıca yüksek limitli, konut, öğrenci kredi kartı hatta limitsiz kredi kartları gibi bir çok kredi kartı günümüzde insanların kullanımına sunulmaktadır. VISA, MasterCard gibi çok bilindik kartlar artık rekabet ortamı geliştikçe yerini bir çok kredi kartı seçeneklerine bırakmaya başlamıştır.

Kredi kartı başvurusu : Kredi kartları konusunda oldukça kararlı bir politika yürüten BDDK tüketicilerin bu konuda ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmesi konusunda çok hassas, bu nedenle tüketiciler kredi kartı başvurusu için çalıştıkları bankaların herhangi bir şubesine giderek kredi kartı başvuru formunu doldurarak başvurularını gerçekleştirebilirler. Ayrıca bazı gelişmiş bankalar müşterilerine kredi kartı başvurularını internet veya telefon bankacılığı üzerinden başvuru kolaylığı sunmaktadır. Siz telefon veya İnternet bankacılığı üzerinden gerekli başvuru formlarını doldurduktan kısa bir süre sonra banka yetkilileri sizinle bire bir iletişime geçerek, başvurunuz ne şekilde sonuçlandığı hakkında sizi ayrıntılı olarak bilgilendirmektedir.

Banka kredi kartları : Günümüzde bazı bankaların sunmuş olduğu kredi kartları ise söyle, Maximum, Bonus, Axess, World, Advantage, Shop and Miles ve Wings gibi kredi kartı markalarını, Bonus ve Mil puan gibi hediye sistemleri ile birlikte bir çok banka tarafından kullanılmaktadır. İş bankası müşterilerine Maximum, Garanti bankası Bonus ve Shop and Miles, Akbank ise Axess ve Wings gibi markalar ile hizmet sunmaya devam etmektedir. Bu banka kartları örnek olarak verilmiş olup, güncel kart bilgilerini bankaların kurumsal bankacılık hizmetleri sunmuş olduğu alanlardan, güncel tarihli sunumlar ile bilgi edinebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.