Banka Kartlarını Yenileme

Banka Kartları

Bankaların nakit paraya alternatif olarak, müşterilerinin harcamalarına yönelik sundukları “Kredi ve Bankamatik Kartı” olarak adlandırılan kartlarına denir. Küçük bir hafıza barındıran ve şifreli ya da çipli olarak, kişiye ya da kuruma özel olarak tahsis edilmektedir. Bu kartlar bazen kırılır, bazen çalınır, hatta bazen kaybolur. Doğal olarak bu gibi durumlar söz konusu olduğu zaman, kullanmaya devam edeceğiniz bu ”Banka Kartlarını Yenileme İşlemi” gerekiyor. Peki “Kredi kartı veya Bankamatik kartı için nasıl yenileme başvurusu yapılır?”  Hemen ayrıntılarını anlatmaya başlayalım, fakat kartınız kırıldı ise lütfen BURADAN bilgi alınız.

Banka Kartlarını Yenileme

Banka Kartlarını Yenileme

Banka Kartlarını Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır

Öncelikle bankaların yeni kart gönderim (yenileme) işlemi için belirlemiş olduğu fiyatları öğrenmek için banka kartlarını yenileme ücretleri içerikli konumuzu gözden geçiriniz. Yenilemek istediğiniz Kredi ya da Bankamatik kartınız kaybolmuş, kırılmış, çalınmış veya deforme olmuş olabilir. Bunlardan herhangi birisi söz konusu olursa, kart hizmeti almış olduğunuz bankadan değiştirme ya da yenileme talebinde bulunabilirsiniz. Bu işlem oldukça kolay, daha kolay anlaşılması için maddeler halinde anlatalım.

Banka Kartlarını Yenileme

Banka Kartlarını Yenileme

Telefon Bankacılığı Kart Yenileme Talebi

En hızlı ve kolay yöntem Telefon Bankacılığı hizmetini kullanarak yeni kart talebinde bulunmak olacaktır. Hizmet aldığınız bankanın müşteri hizmetleri telefon numarasını arayıp, bankamatik veya kredi kartım kırıldı, çalındı, deforme oldu veya kayboldu beyanı vermeniz yeterli olacaktır. Bu beyanınız sonrası müşteri temsilcisi size bir kaç güvenlik sorusu yöneltebilir. Yöneltmiş olduğu güvenlik sorularının ardından kartın sizin adınıza kayıtlı olduğuna kanaat getirecek ve kartınızı harcamalara kapatılması gerekiyorsa, anında kapatma işlemi yapacaktır. Böyle bir durumun söz konusu olmasının ardından, adınıza kayıtlı banka kartı sigorta kapsamına alınacaktır. Bu kapatma işleminin ardından yeni kart talep edip, etmediğinizi soracak ve kabul ederseniz aynı kartın yenilenmiş hali size gönderilecektir. Yeni kartınızı ev adresinize mi, yoksa iş adresinize mi gönderilmesi gerektiği de sorulacaktır. Burada kendi arzunuza göre karar vererek, posta yolu ile nereye gelmesine karar verebileceksiniz.

Şubeden Yeni Kart Talebi

Hizmet aldığınız bankanın en yakın yerel şubesine giderek müşteri temsilcisine ”Banka Kredi Kartımı Yenilemek İstiyorum” demeniz yeterli olacaktır. Bu beyanınız sonrası müşteri temsilcisi size detaylı olarak yardımcı olacaktır. Burada unutmamanız gereken önemli konulardan biri de, kart yenileme ücretini sormak olacaktır. Her iki başvuru kanalında yapacağınız görüşmeler sonrası, ”yeniden gönderilecek kredi ya da banka kartı için herhangi bir ücret talep ediliyor mu?” diye sormanız faydalı olacaktır. Nitekim böyle bir soru sormanızın ardından tekrar gönderilecek olan kartınız için kaç para vereceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Banka Kartlarını Yenileme

Banka Kartlarını Yenileme

Kart Yenileme Hizmeti Veren Bankalar

Yenilecek kredi veya banka kartınızı oldukça hızlı ve güvenli bir şekilde sizlere teslim edebilecek olan bazı bankaları aşağıda sıralamak istedik;

 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Finansbank
 • Halkbank
 • Akbank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Albaraka Türk
 • Yapı Kredi Bankası
 • Kuveyt Türk
 • TEB (Türk Ekonomi Bankası)
 • T.C. Ziraat Bankası
 • Fibabanka
 • Denizbank
 • Vakıfbank

ve daha bir çok şirket bu gibi işlemleri oldukça hızlı ve güvenli bir şekilde yapıyor. Ayrıca gönderim işlemlerini genelde PTT Posta aracılığı ile yapılmaktadır. Fakat bazı kuruluşlar farklı kargo/posta şirketlerini tercih edebiliyorlar.

Banka Kartlarını Yenileme

Banka Kartlarını Yenileme

Kredi kartının çalınması sonrası neler yapılması gerektiğini açıklamaya çalıştığımız sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. Nitekim böyle bir durumda olmasanız bile, hepimizin bu durumları yaşayabileceğini unutmamalıyız. Önceden bilgi alarak, sonrasında yaşayabileceğimiz bu gibi durumlarda neler yapmamız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmamız faydalı olacaktır. Kartın çalınması, kaybolması ya da kırılması gibi durumlarda yeni kredi veya banka kartı başvurusu yapmayı unutmayınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.