Banka Kartı Çalınırsa Ne Yapılır?

Herhangi bir bankadan almış olduğunuz banka kartınız mı çalındı? Eğer banka kartınız çalındı veya kaybolduysa, direkt olarak aşağıdaki bilgileri gözden geçiriniz. Dikkat! Kayıp/Çalıntı bildirimi yapmak için gecikmeyiniz. Nitekim kartınız kötü niyetli kişi ya da kişilerin eline geçmiş olabilir.

Bankamatik Kartım Çalındı Ne Yapmam Lazım?

Herhangi bir banka kartınız çalındıysa, aşağıda vermiş olduğumuz herhangi bir yöntemi uygulayabilirsiniz. Öncelikli ve kolay yöntemler sıralaması dikkate alınmıştır.

Müşteri Hizmetlerini Aramak

Hangi bankadan hizmet alınırsa alınsın, direkt olarak çağrı merkezinin aranıp “Kayıp/Çalıntı” bildirimi yapılması gerekir. Bankaların çağrı merkezi telefon numaralarına ulaşmak için buraya tıklayın. Çağrı merkezine ulaştıktan sonra “Kayıp/Çalıntı” bildirimi yapma menüsüne tıklayın. Bu birime bağlandıktan sonra size bir takım güvenlik soruları sorulacaktır. Bu soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde cevaplamanız durumunda, kartınız kullanıma kapatılır ve yenisi için başvuru yapma hakkınız doğar.

Banka Şubelerine Gidilmesi Gerekir

Hizmet aldığınız bankanın, size en yakın şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Banka şubesine gittikten sonra “Kayıp/Çalıntı” bildirimi yapmak istediğinizi belirtiniz. Banka şubesinde görevli personeller, bu konuda size bilgilendirici bir açıklama yapacaklar.

Kırılırsa Yapılması Gerekenler!

Mobil Uygulamadan Kayıp/Çalıntı Bildirimi Yapabilirsiniz

Yine hizmet aldığınız bankanın mobil uygulamasını cep telefonunuza indirebilirsiniz. İndirmiş olduğunuz uygulama üzerinden “Kayıp/Çalıntı” bildirim menüsüne tıklayınız. Bu menüde yer alan yönergeleri takip ederek, “bankamatik kartını, kullanıma kapatma” işlemi yapılabilir. Kullanıma kapatılan kartlar, artık geçerliliğini yitirmiş olacaktır. Bu kartlar kimin eline geçerse geçsin, artık o kartı kullanma şansı olmayacaktır.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Kayıp/Çalıntı Bankamatik Kart Bildirimi

Hizmet aldığınız bankanın “internet bankacılığı” adresine giriş yapınız. Giriş yapmak için gerekli şifreye sahip değilseniz, buradaki sayfayı mutlaka gözden geçiriniz. Şifreli giriş yaptıktan sonra, “Kayıp/Çalıntı” bildirim menüsüne giriniz. Girmiş olduğunuz bu menüde bulunan yönergeleri takip ederek, hedefe ulaşmış olacaksınız.

Bankamatik Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Bankamatik (ATM) kartı çalındıktan sonra yapılması gerekenleri sıraladık. Bu işlemlerden, dilediğiniz herhangi birini kullanabilirsiniz. Hangi yöntemin sizin için kolay olduğunu düşünüyorsanız, o yöntemi uygulayabilirsiniz. Başta da belirtmiş olduğumuz gibi, lütfen “Kayıp/Çalıntı” bildirimi yapmak için geç kalmayın! Çünkü bu kartlar, kötü niyetli birilerinin eline geçmiş olabilir. Lütfen, “şifresini bilmiyorlar, ne yapabilirler ki?” diye düşünmeyin! Bu tip durumlar sonucu, mağdur olan bir çok banka müşterisi var. Sizde hemen harekete geçin ve kartların güvenliğini sağlayın.

Bu konuyu detaylı olarak açıkladığımızı düşünüyor olsak da, alt kısımdan yorum yapabilirsiniz. Aklınıza takılan her ne olursa olsun, direkt olarak yorum yazmanız yeterli olacaktır. Uzman kadromuz ile size ücretsiz destek vermekten onur duyarız!

1 Yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.