Banka Çalışanlarının Görevleri

Banka Çalışanlarının Görevleri

Birçok insanın 1 kere de olsa banka ile işi mutlaka olmuştur. Bunun sebebi, günümüz koşullarına ayak uydurmak zorunda kalan insanlar, artık paralarını daha güvenli bir şekilde havale ve saklama yöntemleri ile işletmeleri olmaktadır. Bu yüzden banka ortamında ki o ciddiyet, her bir kişinin kendi alanında gösterdiği performans dikkat çekicidir. Her banka şubesi ve müdürlükleri içerisinde, birçok farklı görevlerde yer alan memurlar bulunmaktadır. Birçok insan da banka çalışanlarının görevleri hakkında bilgi sahip olmak isteyebilir. Genel banka çalışanları güvenlik ve müşteri temsilci olarak görülse de, görev dağılımları oldukça geniş bir çerçevede gözümüze çarpmaktadır. Dilerseniz banka personeli ve görevleri hakkında detaylı bilgi sağlayalım.

Banka Çalışanlarının Görevleri

Banka Çalışanlarının Görevleri

Müfettiş Yardımcısı
Yönetim kurulu adına, bulunduğu bankanın yurt içi ve yurt dışı şubelerinde denetimini sağlamak ve incelemelerini yapmakla görevlidir.

Uzman Yardımcısı
Genel müdürlük birimleri ve kurumsal şubelerde, bulunduğu birimi banka mevzuatı çerçevesinde takip etmektedir. Uygulama ve geliştirme ile ilgilenir, uzmanlık konumu da pek çok yerde eğitim almış ve tecrübeli olmasındandır.

Bilgi İşlem Uzmanı
Bu bölümde çalışan kişiler, bankanın alt yapı ihtiyaçlarında nelere gerek duyduğunu, hedeflerini ve birimler arasında ki iletişimi sağlayama yardımcı olurlar. İçerisinde bilgi işlem ve yazılım uzmanları bulunmaktadır. Bankada daha verimli çalışma sistemleri ve güvenliğini sağlamak amaçlı geliştirilebilir yazılımlar üreterek, bankanın teknolojik ağ bölgesini yönetmek ile görevlendirilmiştir.

Gişe Görevlileri
Bu pozisyonda çalışanlar, eğitim olarak lise mezunları da olabilir. Bankacılığın temel hizmetleri ile sorumlu olarak görev alırlar ve hızlı işlemler için tercih edilmektedirler. Ayrıca dışarıdan bakıldığında insan ilişkileri en üst düzeyde olması gereken kişiler olduğundan, bankaların tüm yükünü onlar çekiyormuş gibi görünüyor. Bunlara örnek verecek olursak;

 • Para transferleri (Havale ve EFT)
 • Para yatırma ve çekme işlemleri
 • Çek senet işlemleri
 • Hesap açma ve kapatma işlemleri
 • Fatura ödeme işlemleri

Gibi kolay ve hızlı bir şekilde işlemleri hallederler. Bu pozisyonda çalışanların görevinde yükselmesi de mümkün kılınmaktadır ve terfi alarak müdürlük pozisyonuna kadar yükselebilirler.

Müşteri Temsilcileri
İletişim konusunda iyi, anlatım yeteneği yüksek ve ikna kabiliyeti iyi olan insanlar tercih edilmektedir. Bu pozisyonda müşterilere ürün tanıtımı, pazarlama, kredi ile ilgili bilgilendirmeler vererek, ikna yeteneklerini kullanmaktadırlar.

Özel Güvenlik görevlisi
Banka adına atanmış şube ile ilgili olağanüstü durumları gözleyen ve güvenliğini sağlayan banka görevlisi durumundadır. Silahlı ve olası durumda kullanma yetkisi bulunan kimselerdir.

Banka Personelinin Görevleri

Banka Çalışanlarının Görevleri başlığı altında bahsetmiş olduğumuz banka personelleri ve görev bilgileri, tamamı ile bilgi paylaşmak adına aktarılmıştır. Verilen personeller ve pozisyonları hakkında paylaşmak istediğiniz her türlü konuyu bizlere iletmekten çekinmeyiniz. Ayrıca, şube ya da genel müdürlük gibi yerlerde görev yapan ve bizim burada bahsetmemiş olduğumuz bir bölüm, kademe ya da görevli biliyorsanız, lütfen bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz. Nitekim vereceğiniz en ufak bir bilginin, meraklısı için oldukça büyük bir önem taşıyabileceğini unutmamanızı hatırlatmak istiyoruz.

Banka Çalışanlarının Görevleri

Banka Çalışanlarının Görevleri

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Bankalar
Aşağıda sizlere günümüzde faaliyetlerini sürdüren bir kaç banka ismi vermek istiyoruz.

 • Akbank
 • Finansbank
 • Yapı Kredi
 • Türkiye İş Bankası
 • Halkbank
 • Garanti Bankası
 • HSBC
 • TEB (Türk Ekonomi Bankası)
 • Vakıfbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk

Ve bu örneklerdeki gibi daha bir çok kuruluş, Türkiye ve yurt dışı şubeleri ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.