Asgari Ücretlinin Kredi Notu Kaç Olmalı

Asgari Ücretlinin Kredi Notu Kaç Olmalı

Bankacılık işlemlerinde önemli bir yere sahip olan Findeks uygulaması içinde yer alan ”Asgari Ücretlinin Kredi Notu Kaç Olmalı” sorusu akıllara gelmektedir. Bugün bu ücrete tabii olan vatandaşlarımız için, yine bu konu hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya çalışacağız.

Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Ortalaması

Asgari Ücretlinin Kredi Notu Kaç Olmalı

Yazımızın detaylarında kredi notu hakkında bilgi sahibi olabilir, asgari ücretli kişilerin kredi notlarıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Bankalar tarafından özellikle kredi ve kredi kartı alım işlemlerinde bakılan kredi notu uygulaması kişilerin geçmiş finansal kayıtlarının derlemesinden oluşan ve kredi kayıt bürosu tarafından saklanan bir puanlama sistemidir. Sadece bankalarda değil senetle alacağınız ürünlerde, mobil iletişim firmalarından cep telefonu aldığınızda kredi puanınıza bakılmaktadır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplanırken temel husus, kişinin gelirinden ziyade, borçlarını gününde ödeyip ödemediği olmaktadır. Kredi notu hesaplaması, geri ödemelerinizin zamanında yapılıp yapılmadığı, kartlarınız için yaptığınız harcama oranınız ve yine kart ödemelerinde asgari tutarı mı, yoksa tamamını mı kapattığınız etki etmektedir. Ayrıca bankalara verdiğiniz otomatik ödeme talimatı ve bunların gününde çekilip çekilmediği gibi faktörler etki ediyor. Yine toplam borçluluğunuz, vadeli mevduat hesabınız, birikimleriniz gibi faktörlerden etkilenmektedir. 0 ila 1900 puan arasında olan kredi puanı, 800 puandan düşük olanlar düşük puana sahip kişiler olarak görülürken, 800 puanın yukarısında bulunan kişiler yüksek puana sahip kişiler olarak kabul edilmektedir.

Asgari Ücretlilerin Puanı

Kredi notu kişinin aylık gelirinden direkt olarak etkilenen bir puan değildir. Daha çok ödeme alışkanlıkları doğrultusunda oluşturulan puanlama sisteminde, asgari ücretle çalışan birisinin bir şirketin başındaki kişiden daha yüksek puana sahip olabilir. Asgari ücretli çalışan kişiler, ödemelerini düzenli olarak yapmaları ve kredi kartı asgari ödeme limiti üzerinde ödeme gerçekleştirmeleri halinde, yüksek puanlamaya sahip olabilirler. Sadece daha önce hiç kredi veya kredi kartı kullanmamış asgari ücretli bir çalışan bu sistemde henüz yerini almamış olabilir.

Asgari Ücretlinin Kredi Notu Kaç Olmalı

Asgari Ücretlinin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi Skoru Nasıl Yükselir; Alınacak düşük bakiyeli kredi kartıyla yapılan alışverişler ve aylık düzenli ödemeler ile asgari ücretli birisi yüksek puana sahip olabilir. Yükseltme işlemi ise, altı ay gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleşebilmektedir. Asgari ücretli bir çalışan borçlarını düzenli ödemesi halinde en az 1000 ila 1200 puan arasında bir kredi notuna sahip olabilir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.