Asgari Ücret Alanlar Vergi Dilimine Girmeyecek

Asgari ücretle çalışanlar gelir vergisi dilimine artık girmeyecek! Sonunda beklenen müjde geldi ve asgari ücretlinin ödediği “Gelir Vergisi” dilimi artık ortadan kaldırıldı. Getirilen torba yasa ile birlikte, asgari ücretlinin yüzü güldü! Peki asgari ücret alanlar vergi dilimine nasıl girmiyor?

Asgari Ücretli Gelir Vergisi Ödemeyecek

Gelir Vergisi nedeniyle asgari ücretlinin bile maaşının düşmesinin artık önüne geçilmiş olundu! Bundan sonra asgari ücretle çalışan bir vatandaş, yıl sonuna doğru kesilen “Gelir Vergisi” diliminden muaf olacak.

asgari ucrete gelir vergisi

asgari ücrete gelir vergisi yok

Uzunca bir süredir tartışmalara konu olan asgari ücretlinin maaşından kesilen gelir vergisi dilimi, getirilen Torba Yasa ile birlikte tarihe karışmış oldu. Asgari geçim indirimi üzerinden bu problemin önüne geçilmiş oldu. Aşağıda belirtilen Kanun Maddesi’ne eklenen fikra ile bu sorunun önüne geçilmiş olundu.

Asgari Ücret Alanlar Gelir Vergisi Ödemeyecek

Asgari ücretlinin yüzünü güldüren haber, 7103 sayılı yasanın 6. Maddesi ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun “asgari geçim indirimi (agi) başlıklı olan 32 sayılı maddesinin 4. fıkrasından sonra gelecek olan ve aşağıda yazan fıkra eklenmiş oldu. Bu maddeye göre; asgari ücretle geçinenler artık gelir vergisi ödemeyecekler.

https://www.kredibanka.org/2018-asgari-ucret-taban-fiyati/

“Net ücretleri, bu Kanunun 103’üncü maddesinde yazılı tarife nedeniyle bu maddedeki esaslara göre sadece kendisi için asgarî geçim indirimi hesaplanan asgarî ücretlilere, içinde bulunulan yılın Ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin (ilgili yılda geçerli asgarî ücretin dönemsel olarak farklı tutarlarda belirlenmiş olması halinde, yeni asgarî ücretin geçerli olduğu aylar için artışın uygulandığı ilk aydaki ücret üzerinden Kanunun 103’üncü maddesinde yer alan tarifenin ilk dilimindeki oran baz alınarak hesaplanan net ücretin) altında kalanlara, bu tutar ile bu tutarın altında kalındığı aylara ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgarî geçim indirimine ayrıca ilave edilir. Bu fıkrada geçen net ücret, yasal kesintiler sonrası ücret tutarına asgarî geçim indiriminin ilavesi sonucu oluşan ücreti ifade eder.”

Haziran Sonrası 6 Ay Gelir Vergisi Kesiliyor du

Çalışanların maaşlarından Haziran ayı itibariyle Gelir Vergisi için kesinti yapılıyor du. Devlet, yapılan bu düzenleme sonrası bu durumun önüne geçmiş oldu. Gelir durumuna göre alınan bu vergiler, artık sadece asgari ücretle geçinen vatandaşı zorlamayacak.

Asgari ücret alanlar gelir vergisi dilimine girmeyecek” konusuyla alakalı aklınıza takılan tüm soruları, alt yorum kutusundan bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya sayfalarımızı takip ederek, güncel ekonomi haberleri hakkında daha fazla bilgiye anında ulaşabilirsiniz. Kredi banka Facebook sayfasına erişmek için https://www.facebook.com/kredibanka.org/ adlı butonu kullanabilirsiniz. Resmi Gazete üzerinden kanunu incelemek için bknz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.