Aselsan Nedir? Görevleri Nelerdir?

Aselsan nedir ve görevleri nelerdir? Tüm bu bilgileri bu sayfadan alabilirsiniz! Açılımı ve tarihi hakkında bilgiler ile başlayalım.

aselsan nedir acilimi nedemek

Askeri Elektronik Sanayii

Aselsan Açılımı Nedir?

Aselsan açılımı nedir?; Askeri Elektronik Sanayii olarak bilinmemektedir. İlk olarak 1975 yılının Kasım ayında, Türk Silahlı Kuvvetleri haberleşme cihaz ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Aselsan (Askeri Elektronik Sanayii) geliştirdiği ürünleri dünyanın dört bir yanına ihraç ederek, barış ve güvenliği sağlamak amacı ile hizmet sunuyor. Türkiye’nin en büyük kuruluşu olan “Aselsan”, elektronik alanda hizmetlerini sürekli bir üst basamağa taşımaktadır. Modern elektronik ürünler ve sistemler geliştirip, tasarlıyor. Bu ürünleri üreterek ve satışını yapıyor. Yaptığı satış sonrası servis hizmetlerini sürdürmeye devam ediyor.

askeri elektronik sanayi

Askeri Elektronik Sanayii

İleri teknolojiye dayalı olarak çalışan Aselsan, geniş bir müşteri ve ürün yelpazesine sahiptir. İlk yatırımını Macun köy tesislerine yaparak, 1979 yılında bu tesisleri tamamlamıştır. Tesisleri tamamladıktan sonra bir yıl içerisinde üretim faaliyetlerini başlatmıştır. İlk ürünü olan Tank telsizlerini, 1980 yılında üreterek müşterilerine teslim etmiştir. 1 yıl sonrasında ise ilk el telsizi ve banka alarm sistemlerinin tasarımını yapmıştır. 1983 yılında personel sayısı 1434’e ulaşmıştır. İlk ihracatını yine aynı sene yapmıştır. Bu personellerin an 186 tanesi mühendis olarak görev yapıyordu. 2003 yılında Hava Savunma erken ikaz radarı, Jandarma entegre muhabere ve bilgi sistemi, SPEWA-II F-16 gibi büyük projeler için sözleşme imzaladı. Aselsan’ın mükemmel haberleşme bağlantısı sağlayan elektronik ürünleri güvenlik kuvvetleri ve türk ordusu, bir çok kamu ve özel kuruluşlarda kullanılmaktadır.

Aselsan Faaliyet Alanları

Asıl görevi Türk silahlı kuvvetleri için elektronik teknolojileri üretmek olan Aselsan, aşağıdaki alanlarda faaliyet göstermekte;

  • Elektronik,
  • Elektro – optik ve mekanik teknolojiler,
  • Bilgisayar destekli geliştirme ve üretim altyapısı.

Ürettiği ürünleri “Türk Silahlı Kuvvetleri” başta olmak üzere, bütün müşterileri için etkin bir şekilde üretimini ve gelişimi sağlıyor. Beklentilerin ötesinde ürünler üretmek ve sunmak, ürünlerin varlık ve kaynaklarının sürekliliğini arttırmayı hedeflemektedir.

Aselsan’ın farklı üretim yapısı ve yatırım gerektiren Sektör Başkanlığı bünyesinde örgütlenmiş, beş farklı proje konusu bulunmaktadır. Bunlar;

  • (HBT) Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanlığı,
  • (REHİS) Radar, Elektronik Harp ve İstihbarat Sistemleri Sektör Başkanlığı,
  • (SST) Savunma ve Sistem Teknolojileri Sektör Başkanlığı,
  • (UGES) Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri Sektör Başkanlığı,
  • (MGEO) Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanlığı

Olarak bilinmektedir.

Bir önceki konumuz olan TOBB görevleri başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

aselsan nedir acilimi nedemek

Aselsan nedir

Askeri Elektronik Sanayii, kısa ismi “ASELSAN” olan kurum hakkında ki tüm görüş ve önerilerinizi aşağıdan iletebilirsiniz. Uzman ekibin bilgisi dahilinde olan tüm sorular, en kısa süre içerisinde yanıt bulacaktır. İletişim bilgileri sayfası için irtibat sayfası kullanılıyor.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.