Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa almak isteyenler için hazırladığımız yazımızda arsa kredisi veren bankalar hangileridir ve şartları nelerdir? detaylıca inceleyeceğiz. Gelecek yatırımı için ideal olan arsalar, gün geçtikçe değerlenen ve parası olanlar için uzun vadede uygun bir kazanç aracıdır. Bundan birkaç sene önce uzak sayılan ve ucuz fiyatlara alınabilen arsaların birçoğu fiyat olarak katlanarak birçok kişinin alım gücünü aşar hale gelmiştir. Bunun yanında tarım işleri için arsa almak veya ev yapabilmek için arsa almak gibi değişik yatırımlar için de arsa alımı söz konusudur. Arsalar imarlı ve imarsız olmak üzere iki ayrı kategoriye ayrılmaktadırlar. Bankalardan alınacak kredi şartları da alacağınız arsanın imarlı veya imarsız olmasına göre değişmektedir. Bankalar çoğunlukla üzerine ev yapılabilecek, devlet tarafından imar izni çıkmış arsalara kredi vermeyi tercih etmektedirler. İmarsız arsa alımlarında bankalar genellikle başka bir imarlı ürünün ev, iş yeri veya imarlı arsa gibi teminat gösterilmesini istemektedir. Alınan imarlı arsalarda ise mevcut arsanın üzerine ipotek koyularak kredi verilmektedir.

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa Kredisi Veren Bankalar

İş Bankası Arsa Kredisi

Arsa almak isteyenler için kredi imkanı sunan bankalardan birisi Türkiye İş Bankasıdır. İş Bankası arsa kredileri, arsa değerinin % 50’sine kadar kredi olanağı sunmaktadır. İş Bankası arsa kredileri 60 aya kadar vade ve % 1,40 faiz oranlarıyla sunulmaktadır. Arsa kredisi başvurusu için, kimlik belgesi, tapu fotokopisi, gelir belgesi, tapu dairesinden arsa üzerinde ipotek bulunmadığını gösteren belge istenmektedir.

Ziraat Bankası Arsa Kredisi

Ziraat Bankasında arsa kredisi alabilmek için, alınacak arsanın belediye sınırları içerisinde ve imarlı olması istenmektedir. Ziraat Bankası imarsız arsalara kredi vermemektedir. 60 ay vade imkanı ve % 1,30 faiz oranıyla sunulan Ziraat Bankası arsa kredisi, satın alınmak istenen arsanın % 50’si kadarı için kredi vermektedir. Arsa kredilerinde gerekli görülmesi halinde teminat da istenmektedir. Arsa kredisi çekebilmek için Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

TEB Arsa Kredisi

TEB arsa kredisi için sahip olduğunuz evi teminat göstermeniz gerekmektedir. Arsa kredilerinde teminat gösterilen ev tutarının % 60’ı kredi olarak ödenmektedir. 36 ay vade seçeneği sunan TEB’in faiz oranı % 1,55’tir. Krediye başvuru yapabilmek için, kimlik fotokopisi, gelir belgesi ve ipoteklenecek evin tapusu istenmektedir. Arsa kredisi çekmek için TEB şubelerine başvuru yapabilirsiniz.

Şekerbank Arsa Kredisi

Şekerbank arsa kredisi imarsız arsalar için de kullanılabilen bir kredidir. 120 aya kadar vade seçeneği olan arsa kredisinin faiz oranı % 1,84 olarak belirlenmiştir. İmarlı arsa alımlarında arsa ipotek altına alınırken, imarsız arsalarda başka bir gayrimenkul teminatı istenmektedir. Kredi ekspertiz değerinin % 45’i oranında çıkarılır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.