Araç Ruhsatı Rehin Kaldırma İşlemi

Borcu Biten Aracın Rehin Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır
Hepimiz ev ve araba hayalleri kuruyoruz. Ne yazık ki bazı kişiler, bu hayallerine hemen ulaşamıyor. Elinde yeteri kadar nakit olmayan vatandaşlarımız, böyle bir yatırım yapmak için kredi alıyor. Bankalarda, bu işlemler için birbirinden farklı kredi şartları ve ödeme kolaylıkları ile alıcıları kredi almaya teşvik ediyor. Peki, borcunuzu ödedikten sonra, Borcu Biten Aracın Rehin Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır? Uzun bir süre kredi ödemiş olan vatandaşların aklına gelen ilk soru bu oluyor. Bizde, sizin işinizi kolaylaştırmak için ”Borcu Biten Aracın Rehin Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?” adlı bir yazı hazırladık.

Siz de eğer aracınızı, bankalardan kredi alarak satın aldıysanız, satın aldığınız araç üzerinde, kredi almış olduğunuzun bankanın rehini var demektir. Bu rehin alma işlemi sebebiyle, borcunuzun tamamını ödemediğiniz takdirde, arabanızı satmanızı engellemektedir. Tüm krediyi ödedikten sonra, aracınızın rehin alınması biter ve aracınızı satabilirsiniz. Aracınızın üzerindeki banka kredisi rehin damgası kaldırmanın iki yöntemi vardır. Eski ve yeni olmak üzere iki yöntem geçerli olmaktadır.
Aracınıza, bankanın ne zaman rehin koyduğu önemlidir. Eğer aracınıza eski usulde rehin konulmuş ise, noter tarafından verilen, rehin kaldırma yazısını almış olmanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için kredi aldığınız bankanın anlaşmalı olarak çalıştığı notere gitmeniz gerekir. Zaten çalışmış olduğunuz banka sizi kendi noterine yönlendirecektir. Noter aracılığı ile aldığınız rehin kaldırma işlemi kağıdından sonra, belirtilen il veya ilçe trafik tescile gitmeniz gerekmektedir. Trafik tescil’de aracınızın ruhsatı üzerindeki, rehinin kaldırılması için gerekli personele başvuru için gereken evraklar ile giderek ruhsat üzerindeki rehin damgasını kaldırabilirsiniz.

Eğer aracınız yeni sisteme göre rehin alınmışsa, herhangi bir yere gitmenize gerek kalmamaktadır. Çünkü yeni sistemde rehin alma işlemini gerçekleştiren bankalar, kendi kendilerine rehin alma işlemini kaldırabilirler. Kredi aldığınız banka rehin kaldırma işlemini gerçekleştirdikten sonra, bu durumun sizin bilginiz dahilinde hemen ruhsatınız dan düşürülmesi için bilgi verilecektir. Yeni sistemde bu işlemler son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu Araç Ruhsatı Rehin Kaldırma işleminde notere para verilmez. Fakat noterin tahsil ettiği parayı, bankalar almaktadır. Bankalar bu işlem için yüz liralık bir masraf istemektedir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.