Arabuluculuk Eğitimi Alma Başvurusu Şartları

Arabuluculuk eğitimi alma başvurusu şartları ve sınava ilişkin tüm bilgileri burada bulabilirsiniz. Öncelikle “nedir bu arabuluculuk” sorusuna yanıt bulmak için arabuluculuk kanunu başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Arabuluculuk Eğitimi Alma Başvurusu Şartları

Arabuluculuk Eğitimi Alma Başvurusu Şartları

Arabulucu kimdir veya nedir?
Hukuki anlaşmazlıklar söz konusu olduğunda taraflar arasında anlaşmayı sağlamak ile görevli kişilerdir. Arabulucu olabilmek için uzmanlık eğitimi almış, tarafsız ve bağımsız olmak gerekmektedir. Arabuluculuk faaliyetini gerçekleştirmekte olan kişinin, Bakanlık tarafından sunulmakta olan arabulucular siciline kayıt yaptırması zorunlu tutulmaktadır. Bu mesleğe sahip olabilmek için Bakanlık tarafından gerçekleştirilen uygulamalı ve yazılı sınavın her ikisinden de başarılı sonuç almak gerekiyor. Yazılı sınavı başarılı bir şekilde tamamlayan ancak uygulamalı sınavda başarı sağlayamayan kişi, ne yazık ki arabulucu olamamaktadır. Arabuluculuk eğitimi üniversitelerin hukuk fakülteleri, Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye adalet akademisi tarafından verilmektedir

Arabuluculuk Eğitimi Alma Başvurusu Şartları

Sınav “Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliğinin 23. Maddesi” üzerinden açıklandığı gibi yılda iki kez yazılı olarak uygulanmaktadır. Yazılı sınavı başarılı bir şekilde geçen kişiler, bu sınavın hemen ardından uygulamalı sınava tabi tutulmaktadır. Arabuluculuk sınavına katılmak için kişilere sunulan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara kısaca göz atmak gerekirse;

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • Hukuk Fakültesinden mezun olmak,
  • Kasten işlenmiş bir suçtan dolayı ceza almamış olmak ve halen cezali olmamak,
  • Mesleğinde en az beş yıllık deneyim sahibi olmak,
  • Arabuluculuk eğitimini tamamlamış ve sınavlarda geçer not almış olmak.

Arabulucunun Taraflara Çözüm Üretmesi

Arabulucu olan kişilerin her iki tarafa da eşit mesafede davranması ve taraf tutmaması gerekir. Her iki tarafı da dinlemeli ve kesinlikle iki taraftan aldığı bilgileri kimseyle paylaşmamalıdır. Burada gizlilik ilkesi oldukça büyük bir öneme sahip oluyor. Bu mesleği yapan kişi, taraflar arasındaki soruna hızlı bir şekilde çözüm üretmeli ve tarafların uzlaşmasında sonuca varması gerekmektedir.

Ancak vatandaşların bir çoğu bütün mahkeme kararlarının, arabuluculuk sonucuna göre verildiğini sanıyor. Kesinlikle öyle bir durum şu an için söz konusu değil. Aile içi geçimsizlik, boşanma, soy bağının tespiti, yaşlılık aylığında kazanılan hakların tespiti ve sendikanın işyeri yetki tespiti gibi durumlar arabuluculuğa gitmiyor.

Başvuru yapmadan önce kanun hakkında bilgi almak için resim üzerine tıklayınız. Resim sizi kanun hakkında bilgilerin yer aldığı sayfaya götürecektir.

Arabuluculuk Eğitimi Alma Başvurusu Şartları

Arabuluculuk Eğitimi Alma Başvurusu Şartları

Arabuluculuk Başvurusu

Arabuluculuk başvurusu, işverenin bulunmakta olduğu yerleşim yeri ya da işin yapıldığı yerin bağlı bulunduğu adliye içerisinde bulunan arabuluculuk bürolarına yapılması gerekmektedir. “Arabuluculuk Daire Başkanlığı” arabuluculuk yapmak isteyen kişileri adliyelere bildirir. Verilen bu liste üzerinden tarafların seçim yapmasına imkan tanınır. Listede arabulucuların uzmanlık alanı da tek, tek belirtilmektedir. Ancak tarafların herhangi biri tarafından arabulucu kişiyi red etme hakkı vardır. Eğer tarafların biri tarafından böyle bir durum söz konusu olursa, bu görevlendirme “Arabuluculuk Bürosu” tarafından yapılır.

Arabuluculuk eğitimi alma başvurusu şartları ve nasıl olunur soruları hakkında bilgi paylaşımı sunduk. Kanunu görmek için sayfa başında bulunan mavi renkli yazıya bakınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.