Amerika ve Çin Arasında Ticaret Savaşı

Amerika ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşı gündeme bomba gibi düştü! ABD (Amerika Birleşik Devletleri) başkanı  “Donald Trump” tarafından yapılan “ek %25’lik gümrük vergisi” açıklaması, fitili ateşlemeye yetti. ABD tarafından yapılan bu açıklamaya, Çin cephesinden cevap çok geçmeden, aynı sertlikte geldi.

%25 Ek Gümrük Vergisi Haberi!

ABD başkanı Donald Trump tarafından yapılan açıklamaya göre; Çin menşeili bir çok ürüne, yüzde yirmibeş (%25) ek gümrük vergisi getirileceği duyurulmuştu. ABD’nin rahatsızlık duymuş olduğu bu ürünlerin listesi yavaş yavaş gün ışığına çıktı. Genel anlamda, savunma sanayi ve imalat sektörü hedef alınmış olsa da bir çok ürün listede yerini almış oldu. Bu açıklama sonrası Çin tarafından aynı sertlik ve netlikte cevap geldi.

Çin; Yüzde 25 ek gümrük vergisi alınacak!

Çin menşeili ürünlere yapılması planlanan %25’lik ek gümrük tarifesi haberi, gözlerin bir anda Çin yönetimine çevrilmesine sebep oldu. Çin bu habere kayıtsız kalmadı ve aynı tonda cevap vererek, misilleme de bulunmuş oldu. Çin yönetimi de ABD tarafından yapılan yüzde 25’lik yorumun aynısını yaptı. Yapılan bu açıklamanın ardından, ek gümrük tarifesi uygulanacak ürünlerin listesi geldi.

https://www.kredibanka.org/amerika-kredi-skoru/

Elektrikli Otomobil için Ek Gümrük Vergisi!

Çin’den gelen açıklama, dünyanın gündemine bomba gibi düştü! Aynı netlikte yapılan açıklama sonrası “ABD ve Çin arasında ticaret savaşı başlıyor!” başlıklı manşetler atılmaya başlandı. Verilen cevap sonrası Çin tarafının ek tarife uygulayacağı ürünlerin listesi oluşturuldu.

  • Elektrikli otomobiller,
  • Kimyasal bazı ürünler,
  • Bazı büyükbaş hayvan eti ürünleri ve gıda maddeleri,
  • Tütün ve alkollü ürünler

Liste içerisinde bulunan ürünler dahil olmak üzere bir çok üründen, %25 ek gümrük vergisi alma yoluna gideceğini duyurdu.

amerika ve cin ticareti

Amerika ve Çin ticareti

Çin ve Amerika Arasında Ticari Gerginlik Büyüyor

Çin tarafından yapılan bu açıklama sonrası uzmanlar hemen alarm düğmesine bastı. Çin Devleti böyle bir uygulamaya giderse, “bu herkesi etkileyecek bir zarara neden olabilir!” endişesi yaşanıyor. Öte yandan ABD başkanı Donald Trump tarafından geçtiğimiz günlerde sosyal medya (Twitter) üzerinden bir açıklama geldi.

Donald Trump; Çin ve ABD ticari savaş yaşamıyor!

ABD başkanı Donald Trump, sosyal medya platformu Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Yapmış olduğu bu açıklama da; “ABD ve Çin hükumeti, herhangi bir ticaret savaşına girmedi” açıklamaların da bulundu. Bu açıklamanın zamanlaması gözlerden kaçmadı. Özellikle Çin hükumeti tarafından yapılan akıllıca hamle sonrası yapılmış olması, “Amerika Devleti, Donald Trump ve ekibini uyardı mı?” Merakını gündeme getirmiş oldu.

Ticaret Savaşı Haberleri Korkutuyor!

ABD ve Çin arasında yaşanan bu gerginliğe uzmanlar dikkat çekti. Yaşanan bu gerginlik sonrası “Çin uygulamaya geçerse, kaos yaşanabilir” korkusu olusmaya başladı.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.