Amerika Kredi Skoru Hakkında Tüm Bilgiler Burada

Amerika kredi skoru hakkında bilmek isteyeceğiniz bir çok bilgi ve dokümanı, sayfadan alabilirsiniz. Amerika’daki kredi notu, hayatın anlamı demek yanlış olmaz! ABD sınırları içerisinde bireysel kredi notu düşük olan kişilerin yaşam standartları oldukça düşük olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde yaşayan kişilerin, kredi skoruna neden dikkat ettiği ve hangi işlemler için gerektiği aşağıda belirtilmiştir.

Amerika Kredi Skoru Ne Anlama Geliyor?

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde herhangi bir hizmet başvurusu yapan kişinin, direkt olarak kredi skoru sorgulama işlemi yapılır. ABD hükumeti ve vatandaşları bu konuda oldukça titiz davranıyor. Aslında bu kadar titiz davranmalarının açık bir sebebi var. Amerika toprakları içerisinde yapılan her türlü alışveriş sonucu, kişisel kredi skoru yükselir veya düşer. Evet yanlış duymadınız! Aylık olarak banka puanı yükseliyor veya düşüyor. Bu grafik, harcamaların ödemelerine göre belirlenir.

amerika kredi skoru

amerika kredi skoru

İnsanlar genelde alışveriş yaparken ABD eyaletlerinin dev marketlerini kullanır. Bu marketlere bir kaç örnek verecek olursak; Walmart, Tesco TLC, Costco Wholesale Corporation, Carrefour, Apple, Kroger, Samsung ve daha bir çok mağaza ya da market vardır. Bahsetmiş olduğumuz gibi insanların geneli bu dev mağazalardan alışveriş yaparken, genelde kredi kartı ya da banka kartı kullanır. Banka veya kredi kartı kullanan bir kişinin yapacağı geri ödeme, harcama yapmış olduğu banka hesabına olacaktır. Banka hesabına yapmış olduğu ödeme çok kolay bir şekilde takip edilebilir. Takip edilen bu ödeme planına göre bir kredi skoru belirleniyor. Örneğin Walmart dan almış olduğu televizyon veya Laptop bilgisayar ödemesini gecikmeli yapan bir kişinin kredi notu düşecektir. Ayrıca hiç ödeme yapmayan birinin skoru daha ciddi oranlar da düşüş gösterecektir. Tabii ki, yapılan bu olumsuz davranışlar sonucu düşük puanlı birine kimse hizmet vermek istemeyecektir.

Risk raporunu hemen öğren

Kısacası ABD sınırları içerisinde kart ve çek kullanımı oldukça yaygın olduğu için kredi skoru dikkate alınmaktadır. Hizmet veren bir çok kuruluş, sistemden sizin risk raporu sorgunuzu yapabiliyor. Risk raporu sorgulama işlemi sonucu puan düşük çıkarsa, hizmet almanız neredeyse imkansız bir hal alacaktır. Amerika’da kredi skoru bu nedenle oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Amerika’da Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Amerika’da kredi notu öğrenme işlemi yapmak için fico internet sayfası kullanılabilir. Yaklaşık 20 yıla yakın bir süre Amerika’da yaşamını sürdüren Borabay Kuran ile kısa bir reportaj yaptık. Kendisinden almış olduğumuz bilgiler, ABD’ye seyahat edecek ve yaşamını orada sürdürecek kişiler için oldukça önemli olabilir. Borabay; Amerika’da kredi skoru oldukça önemli ve ziyaret bile edilse, mutlaka harcamaların zamanında yapılması gerekiyor. Ödemelerini aksatan veya hiç ödeme yapmayan kişi ya da kişilerin banka skoru düşecektir. Ayrıca ilk geldiğiniz gibi bir puan grafiği oluşmaz, yapılan harcamalar ve bu harcamalar sonrası yapılan ödemeler sonucu puan oluşur.

Kredi skoru, ülkemiz sınırları içerisinde de artık oldukça büyük bir etki göstermektedir. Örneğin bankalara kredi veya herhangi bir kart başvurusu yapan kişilerin öncelikli olarak kredi puanına dikkat ediliyor. Bunun nedenini öğrenmek için başlıklı yazıya dikkatle göz atınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.