Akdi Faiz Oranı Nedir

Akdi Faiz Oranı Nedir

Akdi faiz oranı nedir?: hizmet alınan kuruluş ile bu hizmeti alan kişi arasındaki imzalanan sözleşme içerisinde belirtilmiş faiz oranına ”Akdi Faiz” denir. Taraflar kendi aralarında yapmış oldukları bu sözleşmeler (Kredi, Kredi Kartı, hizmet alım ve satımı) için akdi faiz oranlarını belirleme hakkına sahiptirler.

Bankalar tarafından verilen kredi, kredi kartı ve diğer bankacılık hizmetlerinin faiz oranlarını BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) belirliyor. Fakat bireyler, kendi arlarında yapacakları sözleşmeler için akdi faiz oranı belirleme hakkına sahiptirler. Yani kardeşinizden alacağınız araba için yapmış olduğunuz sözleşme içeriğine, kendi aranızda belirlemiş olduğunuz akdi faiz oranını koyabilirsiniz.

AKBANK Kredi kartı faiz oranları hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Akdi Faiz Oranı Nedir

Akdi Faiz Oranı Nedir

Kredi Kartı Akdi Faiz Oranları

1 Ekim 2016 yılından itibaren geçerli olan ve kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan aylık azami akdi faiz oranları TL cinsinden %2,02 olarak duyurulmuştur. Yine ”Yabancı para” birimleri için uygulanacak akdi faiz oranı ise azami %1,62 olarak belirtilmiştir.

Aylık azami gecikme akdi faiz oranları ise Türk lirası için %2,52 olurken, yabancı para için ise %2,12 olarak belirlenmiştir. Belirtilen bu oranların azami olmasının önemi oldukça büyüktür. 1 Ocak 2017 tarihinde TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) tarafından yapılan açıklama sonucunda anlaşılan bu faizler, gelecek 3 aylık dönemi kapsamaktadır. Yine Merkez Bankası faiz oranları açıklamasında; bankaların belirtilen bu faiz oranlarını aşmaması koşulu ile kendi faiz oranlarını belirleme hakkından bahsedilmiştir.

Akdi Faiz Oranı Nedir

Akdi Faiz Oranı Nedir

Bankalar Kendi Faiz Oranlarını Belirleyecek

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, Merkez bankasının belirlemiş olduğu Akdi Faiz Oranları sınırlarını aşmayacak şekilde bankalar kendi faiz oranlarını belirleyebilecekler. Yani belirlenen bu oranların aşağısına çekilebilecek, fakat daha yukarısına çekmek mümkün olmayacaktır. Belirtmiş olduğumuz tüm bu oranları göz önünde bulundurarak, herhangi bir bankaya kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Kara listede adınız geçiyor mu? Sorgulama hakkında bilgiler için BURAYA göz atmanızı öneririz.

Özellikle vurgulamak istiyoruz ki, ihtiyaç duymuş olduğunuz küçük harcamalar için kredi kartlarını değil, bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu yapılması tavsiye edilmiştir. Bankalardan alacağınız Konut, Taşıt ya da Bireysel İhtiyaç Kredisi ürünleri, kredi kartları için belirlenmiş faiz oranlarından daha düşük olabilmektedir. Buna göre bir araştırma yaparak, daha dikkatli Nakit Para çekimi yapmanızı öneririz.

 

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.