Akbank Kimin? Ortakları ve Kimler Kurdu?

Akbank T.A.Ş. (Ticaret Anonim Şirketi) 1948 yılının Ocak ayında kuruldu. Aralarında Hacı Ömer Sabancı ismininde bulunduğu bir grup iş adamı tarafından, Adana’da hayata geçirildi. Kuruluş amacı, bölgede bulunan pamuk üreticilerine finansman sağlamak amacı taşıyordu. Fakat günümüzde Türkiye ve dünya çapında oldukça büyük bir marka olarak değer bulur hale geldi. Güncel olarak sorulan soru “Akbank kimin ve ortakları kimler?

akbank kimin

Akbank kimin

Akbank Kimin? Sahibi Kim?

30 Ocak 1948 yılında Adana’da kurulan banka, 1954 Kasım ayında Genel müdürlüğünu İstanbul’a taşıdı. 26 Temmuz 1990 yılında bankanın hisse senetleri İMKB’de işlem görmeye başlamıştır. Ayrıca bankanın hisselerinin bir bölümü 1998’de “American Depository Receipt” ve adi hisse senedi olarak uluslararası piyasalara arz edilmiştir. Bu arz sonucu, satış sağlanmıştır. Resmi gazetenin, 13 Eylül 2005 tarih ve 25935 sayılı nüshasında yayımlanan, BDDK’nın 9 Eylül 2005 tarih ve 1695 sayılı Kararı ile Ak Uluslararası Bankası A.Ş. 19 Eylül 2005 tarihinde tüm hak, alacak ve borçları ile Akbank T.A.Ş.’ye devir edilmiştir. BDDK’nın 2006 yılında verdiği karar ile Akbank T.A.Ş.’nin sermaye artırımı sonrasında %20’sinin “Citibank Overseas Invesment Corporation” (COIC) tarafından devralınmasına müsaade edilmiştir.

Akbank Bankacılık Hizmetleri

Bankacılık hizmetleri, Türkiye bankacılık sektörü içerisinde geçerli her türlü bankacılık işlemlerini kapsamaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse;

  • Taşıt,
  • Konut,
  • Bireysel ihtiyaç kredileri,
  • Banka ve kredi kartı ürünleri,
  • Yatırım hizmetleri (Altın, Hisse senedi, döviz, vs.),
  • Para transfer işlemleri,
  • Sigorta hizmetleri,
  • Bireysel emeklilik hizmeti,
  • Devlet destekli halka sunulan bankacılık işlemleri…

Gibi daha bir çok bankacılık hizmetini alabileceğiniz bir banka’dır. Türkiye’de hemen her yerde şubesi bulunan bir banka olma özelliğini taşır. Şube ve ATM sayısı oldukça yüksek olmasına karşın, teknolojik hizmet noktalarına yüksek önem verir. Son derece büyük rakamlar ile sağlanan bu teknolojik bankacılık sistemleri, müşterileri için keyif verici bir noktaya ulaşmıştır. Bankanın geniş müşteri potansiyeline karşın, yinede her geçen gün artan bir sayısal rakamı vardır.

Son günlerde “bize her yer şube” gibi sloganlar ile kaliteli reklam ve tanıtımlar yaptığı gözlemlenmiştir. Akbank kimin ve sahibi kimdir? Bu tür merakı olanlar için sürekli araştırmalar içerisindeyiz. Kredi banka ekibi olarak, bir çok bankanın sahibini ve ortaklarını araştırıyoruz. Yapılan bu araştırmalar sonucu çıkan sonucları sizinle anında paylaşıyoruz. Şayet merak ettiğiniz bir banka veya finans kuruluşu var ise lütfen yukarıda bulunan “ara kutusuna bankanın marka adını yazınız. Ornek vermek gerekise; “Akbank kimin bankası? Sahibi kimdir?” Şeklinde yazabilirsiniz.

akbank kimin

Akbank kimin

Kredi ve kredi kartı hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için kredibanka.org sayfaları arasında gezinebilirsiniz. Ayrıca diğer “banka patronları ya da banka sahipleri” başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz. Konu hakkında yapacağınız tüm görüş ve önerilerinizi titizlikle inceliyor ve takipçilerimiz ile anında paylaşıyoruz. Teşekkür ederiz. Bknz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.