Aidatsız Kredi Kartı – Bonus, World, Maximum

kredi-kartı-başvurusu-yapKredi Kartı Aidatı ve Faydaları
Kredi kartı artık herkesin kabul etmiş olduğu gibi çağın başlıca gelen altın teknoloji araçlarından bir tanesidir. Kredi kartı nakit paraya alternatif olarak üretilmiş, küçük ebatlarda ve içerisine yerleştirilen küçük bir bilgi, profil ve şifre hafızası vardır. Ülkemiz genelinde bankaların, bize ve diğer müşterilerine kredi kartı dağıtımına başladığı ve hayatımıza bu kartların girmiş olduğu günden bugüne kadar artık bizlerin büyük bir çoğunluğu sürekli olarak, neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı nakit para taşımaya gerek duymadan bankaların bizlere sunmuş olduğu bu küçük kartlar ile elde ediyoruz. Bankalar bu kartları bizlerin kullanımına sunarken, tabii ki kendi çıkarlarını’da gözetmek zorunda oldukları için yıllık olarak almış oldukları ve aidat adı altında müşterilerinden bir ücret tahsil etmektedir. Bu aidatlar bankadan, bankaya ve/veya kredi kartları arasında farklılık gösterebilmekte, yani A bankasının vermiş olduğu Bonus kredi kartı ile B bankasının vermiş olduğu Bonus kredi kartı aidatı aynı olmayabiliyor. Bir diğer örnekte ise A bankasının vermiş olduğu World kredi kartı aidatı ile yine aynı bankanın vermiş olduğu Bonus ekstra veya Maximum kredi kartı aidatı ücretleri arasında farklılıklar gösterebilmektedir. Aslında bankaların yapmış olduğu kampanyaları veya kampanyalı olarak faaliyete geçirdikleri kredi kartlarını takip etmek, ve daha sonra kredi kart başvurusu yapması kişi için sağlıklı olacaktır. Sebebi ise Aidatsız kredi kartı sahibi olabilmemiz için sadece kartını almak istediğimiz bankaya telefon açmamız veya en yakın şubesine başvurmamız sonucunda muhtemelen aradığımız aidatsız kredi kartına sahip olabiliriz. Evet kredi kartlarının yıllık olarak belli oranlarda bir kullanım ücreti var, fakat bu tüm kredi kartları için geçerli değildir yani bazı bankaların aidatsız olarak hizmete sundukları kredi kartları’da mevcut. Örnek vermek gerekirse; “İş bankası iş’te üniversiteli aidatsız kredi kartı” iş bankasının Aidatsız kredi kartı hizmeti bununla’da sınırlı sanmayın, Maximum kart gibi kredi kartlarını’da aidatsız olarak müşterilerine sunmaktadır. Detaylı bilgiyi iş bankası resmi İnternet sayfasından, şubelerinden veya telefon bankacılığından alabilirsiniz. İş bankası tabii ki bir örnektir, Garanti bankası, yapı kredi bankası, HSBC bankası ve daha bir çok banka, bazı kredi kartlarında Aidatsız kredi kartı uygulamasını sürdürmektedir. Kredi kartı başvurusu bankaların resmi İnternet sayfalarından, şubeleri ve telefon bankacılığı gibi kolay işlemler ile gerçekleştirilebilir.

kredi-kartı-başvurusu

Kredi kartı kampanyaları
Çağımız teknolojisine ayak uydurma konusunda hızlı ve ilerici adımlar atmamız gerektiği artık bilinen bir gerçek ve böyle bir gerçeği hiç birimizin inkar edebileceğini sanmıyorum. Fakat bu doğrultuda teknolojiyi en doğru şekilde kullanmalı ve teknolojinin tüm nimetlerinden en ince ayrıntısına kadar yararlanmamız bizlerin faydasına olacak hatta bu teknolojik nimetlerden yararlanmamız neredeyse bazı durumlarda zorunlu bir hal almaya başladı. Zorunlu teknoloji nimetleri arasında neler var diye soracak olursanız, ilk akla gelen bilgi İnternet’ten alışveriş en değerli ve ayrıca bilinmesi gereken bir kolaylık olduğunu düşündüğümüz için hemen bir örnekleme yaparak açıklığa kavuşturmak istiyorum.
Örnegin bir bilgisayar ihtiyacınız var ve almak istediğiniz özelliklere sahip bilgisayar piyasada (bilgisayar satışı yapan firmalarda) çok yüksek fiyatlarda, özellikle bu piyasada kelimesine dikkat etmenizi istiyorum, çünkü bu piyasadaki firmalardan kastım sadece bilgisayar satan firmalar değil. Dev hava yolu firmaları, kara yolu ulaşım hizmeti veren şirketler, elektrik, elektronik ürünleri satışı yapan dev marketlerde bu kelimenin içerisine dahil etmek istiyorum. Evet bu firmaların neredeyse tamamı İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde hem tüm ürünlerini daha detaylı olarak açıklama fırsatı buluyor, hemde İnternet üzerinden satışını yaptıkları ürünlerde daha büyük indirim olanakları sunuyorlar. Peki hala anlamadım neden İnternet’ten daha ucuza satıyor? Gibi sorularınız olabilir elimden geldiğince cevaplandırayım.
-İnternet üzerinden yapılan satışlarda çağımız teknolojisinin e-ticaret gibi bir olanak sunması, yani ürünleri daha detaylı resimlendirme ve içeriklerinin detaylı olarak anlatılabilmesi ayrıca rekabet ortamının daha az yoğunlukta yaşanması (bu durum artık firmaların tamamının e-ticarete yönelmesinden dolayı ortadan kalkmak üzere) ve personel ordusu çalıştırmak zorunluluğu olmaması.
– İkinci olarak’ta dev mağazalardaki gibi elektrik, kira, su, personel giderleri vs. gibi giderler olmaması ve dolayısıyla üründen daha yüksek seviyede kâr sağlanabilmesinden kaynaklanır.
Tabii ki bu hizmetleri veren firmaların neredeyse tamamında kapıda ödeme (ürünün adrese teslimatı sırasında yapılan ödeme) seçeneği’de bulunmakta . Fakat bu kez alacağınız ürüne firma tarafından yapılan kampanya kapsamında o tarihli yapılan vade seçenekleri, indirimli satış fiyatını veya peşin fiyatına yapılmış olan taksit imkanlarından faydalanma imkanınız ortadan kalkmış oluyor. Tüm bu nedenler göz önünde tutulduğunda kredi kartı gibi bir varlığı göz ardı etmemiz neredeyse imkansız hale gelebilmekte ve çok daha uzun yıllar bu araçtan faydalanacağız gibi görünüyor.

Kredi-Kartı-zararlımıKredi kartı zararlı’mı?
Evet kredi kartı başvuru BDDK tarafından hazırlanan ve bankalarca uygulanan bazı şartlar ile banka müşterilerine verilmektedir. Kart limitleri müşterinin aylık gelir seviyesine göre belirlenmekte, bunun sebebi dünya çapında büyük bir çığ gibi büyümekte olan ve çağın hastalığı olarak gösterilen kredi kartı bilinçsiz ve yüksek borçlanma . Eğer aylık gelir düzeyinize orantılı olmayan harcamalar yapar veya taksit seçeneklerinden faydalanmaya kalkarsanız işte o zaman kredi kartınızı hemen iptal edin çünkü başınıza büyük bir bela açabilir! Bazı kişilerce pek önemsiz bir şey gibi görülmüş olduğu kredi kartı yüksek borçlanma tablosundan çok net olarak görünüyor. Örneğin aylık geliriniz 2.000 lira yine aylık kira, elektrik, su ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin bakım masrafı toplamda size 1.500 liraya geliyor. Sizde yine yukarıda bir üst konuda vermiş olduğumuz örnekteki bilgisayarı almaya karar verdiniz, İnternet’e girip araştırdınız bu bilgisayarı 2.000 liraya buldunuz fakat size aylık giderlerinizden sonra 500 lira gibi bir bütçe kalıyor peki şimdi ne yapacaksınız? Kredi kartı limitimizin 2.000 lira olduğunu düşünürsek, kalkıp o bilgisayarı tek çekim indirimli ücretinden faydalanacağım diye alırsanız iste o zaman kredi kartının zararını çok sert bir şekilde görürsünüz! Farklı bir örnek verelim yine 500 lira kalıyor ay sonunda ve bu bilgisayarı bu kez 4 eşit taksite böldünüz ve aylık ücreti 500 liraya geldi. Evet bakmakla yükümlü olduğunuz kisiler ve ev masraflarınız’dan 500 lira kalıyordu bunu’da taksite bağladınız. Peki başınıza talihsiz bir kaza geldi ve acilen o kaza için borç almanız gerekti.. Şimdi ne yapacaksınız?
Fazla uzattığımızı biliyorum fakat kredi kartı kullanımı ne kadar gerekli ise, bilinçli kredi kartı kullanımı çok daha önemli bir konu ve lütfen kredi, kredi kartı gibi nimetlerden faydalanırken size en uygun olan ürünü araştırmadan önce sizin o ürünü ödeme yöntemleriniz ve ödeyeceğiniz tutarlar konusunda bir kez daha düşünüp, eski ve çok doğru bir ata sözü ile noktayı koymak istiyoruz “ayağını yorganına göre uzat” diyerek bitiriyor umarım sizlere ufacık’ta olsa bir fayda sağlamıştı bu yazımız diyerek, iş, ekonomik ve yaşamınızda sağlık, sıhhat diliyoruz. Bir sonraki yazımızda görüşmek ümidi ile lütfen kredibanka.org ailesini takip etmeye devam edin.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.