Merkez Bankası 2016 Faiz Oranları

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanlığı’na yeni başkan getirildi! TCMB yeni başkanı “Murat Çetinkaya” olurken, görevi eski başkan “Erdem Başçı” dan, resmi törenle devraldı. Uzun süredir merkez bankası başkanlığına atanacak olan Murat Çetinkaya’nın görevi devir alması ve faiz indirim müjdesi vermesi bekleniyordu. Murat bey, görevi devralmasının ardından, beklenen faiz açıklamasını yaptı.

Murat Çetinkaya’nın atandığına dair kararname resmi gazetede yayımlandı. “Bakanlar Kurulu Kararı” ile, 19 Nisan’da kabul edilen kararnameye göre; yeni başkan Çetinkaya, 19 Nisan’da Erdem Başçı’dan boşalan göreve resmen atanmış oldu. Yapılan resmi tören ile görevi devralan Çetinkaya, bugün yapılan TCMB para politikası kurulunda, ilk faiz açıklamasını yaptı.

Merkez-bankasi-faiz-oranlari-2016

Merkez Bankası Faiz İndirimi Açıklaması

Başkanlığa Çetinkaya’nın gelmesinin ardından, gözler merkez bankası faiz oranları tablosuna çevrildi. Gelen açıklama ile yeni faiz oranları, oldukça hızlı bir şekilde belli oldu. Buna göre aşağıda verilen oranlar yeni faiz oranları olmuştur. Yine bu oranlara endeksli olarak, bankaların müşterilere sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi faiz oranlarının düşmesi bekleniyor.

Merkez Bankası Faiz İndirimi

  • Faiz koridorunun üst bandı – %10
  • Faiz koridorunun alt bandı (Gecelik borçlanma bandı) – %7.25
  • Politika faizi (Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) – %7.5

Üst faiz bandında yapılan bu indirim, TCMB’nın bankalara vermiş olduğu borçlanma faizlerin de düşüş sağlayacağı anlamını geliyor. Bu işlem dolaylı bir şekilde bankaların tüketicilere vermiş olduğu ihtiyaç kredisi faiz oranlarının düşmesini ifade ediyor. Buna göre herhangi bir banka aracılığı ile bireysel ihtiyaç kredi başvurusu yapan bir müşteri, düşen faiz oranlarına endeksli olarak hizmet alabilecek.

MURAT ÇETİNKAYA Kimdir?

1976 yılı İstanbul doğumlu olan Murat Çetinkaya, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve çift anadal programı kapsamında aynı Üniversite’de Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü mezunu olmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamlamış olan Çetinkaya, bu Üniversitede uluslararası finans/ekonomi-politika alanı doktora tez çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

Kariyeri

Bankacılık sektörüne Albaraka Türk Katılım Bankasında başlamış olan Çetinkaya, uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında çok çeşitli görevler almıştır.

2003 yılı itibari ile kariyerini Türkiye Halk Bankası üzerinden sürdürmeye devam eden Çetinkaya, Uluslararası Bankacılık ve yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve sonrası Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Bu dönem aralarında Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin de bulunduğu bankanın bir çok iştiraklerinde, Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev almıştır.

2016-merkez-bankasi-faiz-oranlari

Çetinkaya 2008 yılı sonrası başkan yardımcılığına atanmış olduğu tarihe kadar, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.’de Hazine Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından sorumlu olarak genel müdür yardımcılığı görevi yapmıştır.

Bireysel ihtiyaç kredisi hakkında bir çok bilgiye sahip olmak için “krediler” kategorimizi incelemenizi önemle tavsiye etmekteyiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.