2018 Asgari Ücret Taban Fiyatı Belli Oldu

2018 Asgari ücret taban fiyatı 29 Aralık Cuma günü belli oldu! Uzun süredir yapılan görüşmeler sonucu belirlenen asgari ücret, %14.2 artış gösterdi. Yapılan uzun süreli toplantı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu asgari ücreti halka duyurdu. Yapılan açıklama sonrası 2018 yılı için belirlenen asgari ücret tutarı 1.603 lira olarak kabul görmüştür. Sendikalar ve hükümet yetkilileri tarafından uzun süren toplantılar sonrası bu rakam belirlenmiştir. Bu para miktarı nasıl belirlenir ve kimler belirler? Dilerseniz bunlara kısaca bir göz atalım.

2018 asgari ucret taban fiyati

2018 Asgari Ücret Taban Fiyatı Belli Oldu

 

2018 yılı için belirlenen asgari ücreti, sendikalar ve hükümet yetkilileri arasında geçen toplantı sonrası belirlendi. Belirlenen bu rakam 1.603 lira olurken, toplantıya işçi haklarını savunan taraf olan Türk-iş muhalefet şerhi koydu. Türk-iş ve Tisk arasında yaşanan pazarlık, kapalı ortamda yapılmıştır.

Asgari ücreti belirleme komisyonu iki taraflı olarak görüşülmüştür. Hükümet yetkililerinin arabuluculuk yaptığı görüşme, sendikalar arası yaşanan mücadele sonrası netlik kazanmıştır. Komisyon üyeleri 45’er kişilik ekipler halinde seçilmiştir. Beş hükümet yetkilisi, beş işveren savunucu sendika yetkilisi ve beş kişi ise işçi hakları savunucu sendikası yetkilisi olarak 15 kişiden oluşmuştur.

Türk-İş net asgari ücret 1,893 Türk lirası olmalı!

İşçi kesimini temsil eden Türk-İş, 2018 yılı için belirlenecek olan asgari tutarın net 1893 lira olmasını talep etmiştir. Şimdilik bu rakamın oldukça yüksek olduğunu savunan TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Koordinasyonu) yetkilileri, anlaşmaya uzun süren komisyon toplantısı sonunda vermiştir. 2018 yılına girerken asgari ücretli çalışan için belirlenen zam oranı %14,2 olarak belirlenmiştir. Hükümet, işveren ve işçi savunucusu yetkilileri tarafından imzalanan karara göre 2018 asgari ücreti net 1,603 lira olarak değer bulmuştur.

asgari ucret zammi belirlendi

DİSK asgari ücret net 2,300 lira olsun!

Asgari ücret belirleme komisyonu, işçi kısmını temsil eden taraf olan Türk-İş 1,893 lira talep etmişti. DİSK tarafından yapılan açıklamaya göre ise asgari tutarın en az 2,300 TL. olması yönündeydi. Bu kararın oldukça fazla olduğunu savunan TİSK yetkilileri, ilk başta %7’lik bir artış teklif sunmuştur. Türk-İş tarafından oldukça düşük bulunan bu teklif, hükumet yetkililerinin çabası ile %14’e yükseltilerek anlaşma sağlanmıştır.

Asgari Geçim İndirimi Verilecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yirmidört Kasım tarihli bir açıklama oldukça dikkat çekmişti. Sayın Bakan; “2018 yılı için asgari ücret desteği öngörümüz yok” demişti. Asgari geçim indirimi devam etsin kararı. Sendikalar tarafından AGİ (Asgari Geçim İndirimi) desteğinin verilmesi yönünde oy verilmiş. Buna göre 2018 yılı için agi verilmeye devam edecektir.

Geçen yılın asgari ücreti 1,404 lira!

Geçtiğimiz yıl için belirlenen asgari ücreti miktarı 1,404 lira olarak belirlenmiştir. Buna göre yüzde 14,2 olarak yaşanan artış sonrası 199 lira zam gelmiş oldu. İşçi tarafını temsil eden kesim tarafından bu artış düşük görülmüş ve muhalefet şerhi konulmuştur. Önceki yıllar yaşanmış olan masadan kalkma sahneleri, bu yıl yaşanmamıştır. Bu durumu olumlu bir netice olarak değerlendirmek gerekir. 2018 Asgari ücret zammı tüm ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.