10 Adımda Borsa

10 Adımda Borsa

Günümüzde en karlı şekilde para kazanma yöntemlerinden biri olan borsa, yatırımcılar için büyük bir avantaj olmuştur. Çoğu kişi tarafından borsanın iyi bir yatırım sistemi olduğu bilinse de, borsa hakkında detaylı bilgi sahibi olan çok fazla yatırımcı yoktur. Borsaya girme niyetinde bulunan yatırımcılar, borsa hakkında bilgi ve deneyim sahibi olan yatırımcılardan detaylı bir şekilde tavsiyeler almaktadırlar. Bu yazımızda, 10 adımda borsa hakkında bilgi sahibi olmanız için gerekli yöntemler verilmeye çalışılmıştır. Bu yöntemleri sıralayacak olursak;

10 Adımda Borsa

10 Adımda Borsa

  • Ticari mal belgelerin, belirli şartlar ve kurallar dahilinde alım satım işlemlerinin organize bir şekilde gerçekleştiği bir sistemdir
  • Uluslar arası platformda coğrafi ve ticari merkezlerde bulunmakta olan global piyasaların haricinde, ülkelerin kendi içlerinde oluşturduğu kurumsal borsalar bulunmaktadır. Örneğin ülkemizde eski adı IMKB olan Borsa İstanbul bulunmaktadır.
  • Borsada gerçekleşmekte olan operasyonlar da yatırımcılar ve piyasa arasında ki bağlantıyı kurmakta olan ve bilgi akışını sağlayan birçok aracı kurum bulunmaktadır.
  • Yatırımcılar ve piyasa arasında bulunan bu kurumlar; piyasa üzerinde ticareti yapılmakta olan bütün yatırım araçlarında aracılık yapmaktadır. Aynı zaman da taraflar arasında sözleşmelerin düzenlenmesi ve yatırım danışmalığı gibi çeşitli hizmetler sağlamaktadır.
  • Bu hizmetler karşılığında yatırımcılardan belirli miktarda komisyon alınmaktadır
  • Borsada üzerinde ticareti yapılmakta olan bütün malların fiyatları arz ve talep oranlarına göre belirlenmektedir
  • Çeşitli etkenlere bağlı olarak sıkça arz ve talebin değişmesi fiyatlarında değişmesini beraberinde getirmektedir
  • Ekonomi ve siyaset gibi durumların haricinde değerli belgelerin fiyatlarını dolaylı olarak etkileyebilecek özel koşullar bu etkenler arasındadır
  • Fiyatların dalgalı olması, yatırımcılar için mallar üzerinde istediği gibi hareket etmesini sağlamaktadır
  • Tüm denetleme ve kurallara rağmen manipüle edilebilmesi riskli bir piyasayı beraberinde getirmektedir

Borsaya Ne Kadar Para İle Giriş Yapılmalı

Borsaya girmek için belirli bir para miktarı yoktur. Önemli olan ne kadar para ile ne kadar kazanmak isteğinizdir. Borsaya girmek için belirli hedef ve amaçlarınız olmalıdır. Bu hedef ve amaçlar doğrultusunda hareket etmeniz gerekmektedir. Borsaya ne kadar para ile giriş yapılmalı konusunda birçok alternatif bulunmaktadır. Borsaya girmede ki temel amacınız olan para kazanmak için bütün riskleri göz önünde bulundurarak portföy oluşturmalısınız.

Borsada Ne Üzerine Yatırım Yapılmalı?

Borsaya girmek isteyenlerin kafalarında birçok soru işareti bulunmaktadır. Bu sorulardan biri de borsada ne üzerine yatırım yapmalıyım? Olmuştur. Birçok profesyonel yatırımcı hisse senedi alım satım yaparak gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra borsada bulunan tahviller, dövizler, bonolar, emtialar gibi diğer kıymetli evraklar üzerinde de işlem yapılabilir. Unutmamalısınız ki, verilen bilgiler tavsiye niteliği taşımamakta ve yapacağınız yatırım işlemleri bireysel kararlarınız olacaktır. Herhangi bir kişinin sizlere sunacağı tavsiyeler sonrası işlem yapmamanızı, doğacak zarardan kimseyi sorumlu tutamayacağınızı hatırlatmak isteriz. Paranın kolay kazanılmadığı günümüz şartlarında, bu gibi yatırım araçlarını doğru kullanmanızı ve eğitimlerini almadan asla bu konulara dahil olmamanızı önemle tavsiye etmekteyiz. Bizlere bu gibi konular hakkında her türlü görüş ve önerilerinizi iletmenizi rica ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.