Kredi Dosya Masrafını Geri Al!

Kredi dosya masraflarının geri ödemeleri bilindiği üzere çıkan yasa ile birlikte geri alınabiliyor! Kullanılmış olunan her bir kredi için bankalar müşterilerine kredi ödemelerini yaparken, kredi talebinde bulunan kişiden farklı dosya masrafları adı altında zorunlu olmayan ücretler tahsis edilmiştir. Bu ücretlere örnek verecek olursak ”dosya masrafı, komisyon, tahsis ücreti, istihbarat ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti, kredi tespit ücreti, yapılandırma ücreti, erkan kapama ücreti, ipotek fek ücreti, noter ücreti vb.” isimler başlığı adı altında kredi çeken müşterilerden ücret kesintileri yapılmış olmaktadır. Bankalardan talep edilen konut, bireysel ihtiyaç, taşıt kredisi vb. tür kredilerden kesintiler yapılmış olması, devletin yeni yaptırımları sonucu artık on (10) yıl geriye dönük alınabilmektedir. Bankalardan kullanmış olduğunuz on (10) yıl önceki kredi miktarının dosya masrafını dahi geri alabileceksiniz!

Dosya Masrafı İadesi İçin Yapılması Gerekenler
Dosya masraflarınızı geri almak için izlemeniz gereken bazı adımları sizlere sıralamaya çalışacağız; Öncelikle kredi çekmiş olduğunuz bankanın herhangi bir şubesine giderek önceki çekmiş olduğunuz krediler için, kredi dosya masraflarının geri iadesi adı altında bir ön talep formu oluşturuyorsunuz (banka personeli yardımcı olacaktır). Sonrasında kredi çekmiş olduğunuz dönemde sizlere kullanmış olduğunuz kredinin evrakları içerisindeki, kredi kullanımında sizden tahsis edilmiş olan kredi dosya masrafı döküm’anınız yoksa veya kaybetmişseniz bankadan talep ediyor ve bu bankanın size en kısa sürede dönüş yapmasını talep ediyorsunuz. Bankalar genelde bu kredi dosya masrafında sizden tahsis edilmiş döküm’an içinde bir ücret talep etmekte, bu ücreti ödediğinizde mutlaka makbuzunu talep ediniz ve bu makbuzu’da evrakların içerisine yerleştirin (bu ücreti’de alabileceksiniz). Sonrasında kredi dosya masrafınızı aşağıda belirtmiş olduğumuz limitler doğrultusunda il veya ilçe tüketici hakem heyetlerine başvurarak kısa süre içerisinde geri alabilmekte’siniz.

Tüketici Hakem Heyetleri Parasal Sınırları

A) İlçe tüketici hakem heyetleri için yetkili oldukları üst parasal sınır, 2.200 (iki bin iki yüz) Türk Lirası,

B) Büyük şehir statüsünde olan iller deki il tüketici hakem heyetleri için parasal sınır, 2.200 (iki bin iki yüz) Türk Lirası ile 3.300 (üç bin üç yüz) Türk Lirası arasıdır.

C) Büyük şehir statüsünde olmayan illerin il merkezlerindeki il tüketici hakem heyetleri için üst parasal sınır, 3.300 Türk Lirası,

Ç) Büyük şehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerdeki il tüketici hakem heyetleri için parasal sınır, 2.200 Türk Lirası ile 3.300 Türk Lirası arası olarak tespit edilmiştir.
Bu bilgileri İl ve ilçe tüketici hakem heyetleri ve bankalardan daha verimli olarak temin edebilirsiniz. Sayfamızda yayınlanmakta olan bilgilere dayanarak yapılan yanlışlıklar ile İnternet adresimiz kesinlikle ilişkilendirilemez.

Kredi Dosya Masrafını Geri Al!
5 (100%) 1 oy

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir